.
خوش آمدید
پنج شنبه 28 تير ماه ، 1403

انتشارات سبز آب


طبقه بندی رودخانه ها
تیراژ : 1500


اتاق بحران
تیراژ : 1000


تجربیات مدیریت سیل در آلمان
تیراژ : 1000


آشنایی با مدیریت بهم پیوسته سیلاب
تیراژ : 1000


مدیریت سیلاب ، الزامات و راهکارها
تیراژ : 1000


راهنمای کاربردی نظام حقوقی در طرحهای حفاظت و ساماندهی رودخانه های مرزی ایران
تیراژ : 500


لیست کتاب ها

امضای تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و پدافندغیرعامل

امضای تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و پدافندغیرعامل
همزمان با آغاز هفته پدافند غیرعامل تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان پدافند غیرعامل کشور به امضای معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور رسید.به گزارش از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، تفاهم نامه همکاری میان دو سازمان حفاظت محیط زیست و پدافند غیر عامل کشور در 6 ماده و به مدت پنج سال تنظیم شده است.

هفته پدافند غیر عامل سوم تا نهم آبان با عنوان “پدافند غیرعامل، مصونیت بخشی با عزم ملی و مدیریت جهادی” برگزار می شود.

ابتکار در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به گزارش سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست به مجلس، ادامه بحران های محیط زیستی و وضعیت شکننده محیط زیست ایران را تهدیدی بسیار بزرگ برای کشور دانست.

وی با تاکید بر پیوند محیط زیست با سلامت، اقتصاد، امنیت، اجتماع و تمام مقوله های زندگی بشر، اظهار کرد: باید محیط زیست را از حاشیه وارد متن کنیم و با رویکردی جدی در تمام قوا، نیروهای مسلح، نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز با موضوع محیط زیست برخورد و در تمام ابعاد آن برنامه ای دقیق و علمی داشته باشیم.

*** کاهش تهدیدها و تخریب ها و رفع آلودگی ها نیازمند هم افزایی تمام نهادهای مسوول

معاون رییس جمهوری ضمن یادآوری فرابخشی بودن محیط زیست، گفت: نگاه کلان و برنامه ریزی جدی به منظور اصلاح رویه ها، کاهش تهدیدها، تخریب ها و رفع آلودگی ها نیاز به هم افزایی تمام نهادهای مسوول دارد و به دلیل تداخل موضوع محیط زیست با حوزه های مختلف، رفع بحران های محیط زیستی به رفع چالش های موجود در سایر حوزه ها نیز منجر خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، آلودگی هوا را مثال زد و گفت: موضوعی که تا مرز تهدید جدی سلامت و اقتصاد پیش رفته و حتی مطابق پژوهشی که حدود یک دهه قبل در چند کلانشهر کشور انجام شده بود، سالانه حدود 9 میلیارد دلار هزینه درمانی در پی داشت، با تدبیر دولت یازدهم در مسیر اصلاح قرار گرفت و وضعیت حال حاضر به مراتب بهتر از قبل است و البته همچنان اقدامات اصلاحی تا حصول نتیجه کامل ادامه خواهد داشت.

وی افزود:بسیاری از چالش های محیط زیستی از جمله آتش سوزی جنگل ها به مرز بحران رسیده و از این رو نیازمند اقدام اجرایی کوتاه مدت برای حل مسئله است.

*** نیازمند اصلاح رویکردهای غلط در حوزه کشاورزی و مدیریت منابع آب هستیمابتکار ادامه داد:آسیب های زیست محیطی همچون رانش زمین، فرسایش خاک، نابودی جنگل ها و مراتع و سیل، لطمه ها و خساراتی را به همراه دارد که اگرچه در بسیاری از موارد قابل اندازه گیری و تعیین خسارت نیست ولی به دلیل غیرقابل بازگشت بودن بسیاری از منابع، در بلند مدت به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیرات منفی بسیاری بر زندگی و سلامت خود انسان ها خواهد داشت.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت اصلاح نگرش ها و سیاست ها، تصریح کرد:به دلیل همین میزان اهمیت است که در حال بازنگری بسیاری از سیاست ها و نگرش های موجود هستیم، از این رو و به منظور تغییر و اصلاح رویکردهای غلط در حوزه هایی همچون کشاورزی، استفاده و تخصیص منابع آب به هم فکری و مشورت تمام نهادهای ذی مدخل و ذی نفع نیاز داریم.

ابتکار گفت: این سیاست ها در راستای اقتصاد مقاومتی، منویات رهبری و سیاست های کلی نظام است و انعقاد تفاهم نامه ها با سازمان های گوناگون به منظور ایجاد نگرش زیست محیطی در بخش های مختلف حاکمیت، شناسایی تهدیدها، برنامه ریزی برای حل بحران های مختلف و در نهایت هم افزایی برای دستیابی به اهداف مشترک و حفاظت از کشور است.

وی اظهار کرد: به منظور پاسخگویی مناسب در خصوص اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه، سال آینده در همین زمان ، گزارشی از اقدامات انجام شده، ارایه خواهد شد.

*** تاکید رهبر معظم انقلاب برای کمک به دولت در بحران ها

همچنین سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با تاکید بر اینکه یکی از اهداف مهم، ایجاد هم افزایی برای استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح برای کمک به دولت است، گفت: به همین منظور، سازمان پدافند غیرعامل کشور هفته گذشته نیز تفاهم نامه ای با ستاد مدیریت بحران کشور امضاء کرد.

جلالی اظهار کرد: بنابر تاکید مقام معظم رهبری برای کمک به دولت در بحران ها و به دلیل اینکه حوزه اجرایی مقابله با حوادث و بحران ها با ستاد مدیریت بحران کشور، این تفاهم نامه منعقد و مقرر شد همکاری بین دو دستگاه در صورت وقوع حوادث و بحران ها در کشور، تقویت شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه این تفاهم نامه در هشت حوزه همچون امداد و نجات ، استفاده از ظرفیت ترابری هوایی، زمینی، دریایی، بهره گیری از پتانسیل امداد و نجات و درمان به امضا رسیده است، گفت: به منظور اقدام سریعتر، بندی تحت عنوان دستور حرکت بدون نیاز به اذن مقام بالاتر در تفاهم نامه ثبت شده تا در مواقع ضروری، فرصت از دست نرود.

*** ایجاد سه قرارگاه پدافند زیستی، پرتوی و شیمیایی برای کمک به محیط زیست

جلالی، افزودن پیوست تفاهم نامه با ستاد مدیریت بحران کشور به تفاهم نامه میان سازمان حفاظت محیط زیست و پدافند غیرعامل کشور و ابلاغ آن به دستگاه های ذیربط را اقدامی مفید و موثر جهت سرعت بخشی همکاری ها در زمان وقوع بحران هایی همچون آتش سوزی جنگل ها دانست.

وی ادامه داد: سه قرارگاه پدافند زیستی، پرتوی و شیمیایی برای کمک به محیط زیست در حوادث و تخریب های گوناگون به ویژه مقابله با آلودگی ها ایجاد شده است.

جلالی با بیان اینکه 6 حوزه از جمله حوزه های انسان، دام و کشاورزی در بخش زیستی تحت پوشش این تفاهم نامه قرار خواهد گرفت، گفت: مهمترین رویکرد ما، استفاده از تمام ظرفیت ها در جهت اهداف مشترک و برای اقدامات مشترک است.

*** ارایه آموزش های زیست محیطی به نیروهای مسلح

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور پیشنهاد داد: به منظور اثربخشی هر چه بیشتر این تفاهم نامه و پیگیری و گزارش دهی مداوم امور، کارگروه مشترکی میان دو سازمان شکل گیرد.

جلالی برای ارایه مباحث آموزشی محیط زیستی در چارچوب ساختار آموزشی نیروهای مسلح اعلام آمادگی کرد و افزود: با توجه به تاثیر آموزش بر حفظ محیط زیست و اقدام موثرتر در این حوزه، همچنین دامنه وسیع نیروهای مسلح، ضرورت دارد برای چنین آموزش هایی نیز برنامه ریزی شود.

حفظ ، احیاء و بهسازی منابع و ذخایر طبیعی کشور به منظور حفاظت از اجرای تنوع زیستی و مقوله های اصلی حیات، آب، هوا، خاک و همچنین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و فراهم کردن موجبات بهره برداری صحیح و پایداری از آنها با رعایت ضوابط حاکم بر آمایش سرزمینی مبتنی بر اصل حفاظت از منابع طبیعی کشور، همچنین مدیریت بحران های زیست محیطی و اثر خشکسالی و مخاطره زیست محیطی و منابع طبیعی همانند تخریب زیستگاه ها بر اثر آتش سوزی های عمدی و طبیعی، تهدیدات زیستی، شیمیایی و پرتوی از جمله مامویت های سازمان حفاظت محیط زیست در این تفاهم نامه قید شده است.

سازمان پدافند غیر عامل در این تفاهم نامه نیز مصون سازی کشور در برابر تهدیدات دشمنان، توسعه پدافند زیستی در حوزه های انسان، دام، غذا، آب آشامیدن، کشاورزی و محیط زیست، تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات زیستی، شیمیایی و پرتوی در کشور، هماهنگ کنندگی و به کارگیری نیروهای مسلح در حوادث طبیعی کشور را متعهد شده است.
کلمات کليدي : تفاهم نامه : محیط زیست : پدافند غیرعامل
ارسال شده در مورخه : شنبه، 17 آبان ماه ، 1393 توسط sabzab  چاپ مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :
عالی خیلی خوب خوب متوسط بد
  [ گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب ] [ اشتراک گذاري مطلب ]